• Kategorie
  • 101 odmian winorośli

Brak towaru
120.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 2-5 dni roboczych
Cena przesyłki 12
Paczkomaty InPost 12
InPost Kurier 14
Kurier DHL 19
Dostępność 0 szt.
ISBN 9788365293978

Lucjusz Kolumnelli, rzymski autor pism poświęconych winiarskiej agrotechnice, w swoim dziele De re rustica już w I wieku n.e. pisał: Pomimo że uprawa winorośli jest najbardziej dochodową gałęzią rolnictwa, wielu traci na niej fortunę... chodzi o to, że działalność ta jest obecnie modna i ludzie zajmują się nią bez zastanowienia, nie biorąc pod uwagę jakości ziemi, usytuowania winnicy oraz nie zważając na brak odpowiedniego przygotowania. Potem źle przycinają winorośle, wycieńczają je zbyt obfitymi zbiorami, przez co produkują wino kiepskiej jakości, zadając sobie pytanie, dlaczego nie odnoszą sukcesu.

Jak widać, nawet po upływie tysiąca lat stwierdzenie to nie straciło aktualności.

Także dzisiaj dobrze zorganizowane gospodarstwo winiarskie może być dochodowym przedsięwzięciem. W ostatnim dwudziestoleciu winiarstwo stało się w Polsce modnym zajęciem, przyciągającym do siebie nie zawsze dobrze przeszkolonych pasjonatów. Niestety można wskazać wiele przykładów źle zaplanowanych, wręcz bezmyślnych inwestycji winiarskich.

Winorośl jest rośliną wieloletnią, a Polska leży na granicy jej rentownej uprawy, dlatego sadząc winnicę, nie wolno popełniać błędów, zwłaszcza w kluczowych kwestiach, jakimi są dobór odpowiednich odmian do rejonu i stanowiska uprawy oraz wybór odpowiedniej jakości sadzonek.

Tytuł książki — 101 odmian winorośli - może sugerować pomoc w wyborze odmian do uprawy w Polsce, jednak zalecałbym nie traktować dosłownie tej propozycji. W publikacji zostały opisane bardzo różne odmiany winorośli, nie tylko te od dawna uprawiane w naszym kraju, ale także rzadko spotykane lub wręcz całkiem nowe, które warto przetestować w uprawie. Ze względu na znaczące różnice w warunkach klimatycznych w różnych rejonach Polski proponowane są odmiany od najłatwiejszych w uprawie, odpornych na mrozy i choroby, do wymagających dużo ciepła i starannej opieki odmian winorośli właściwej. Uprawa winorośli i winiarstwo cieszą się zainteresowaniem amatorów, dlatego publikacja zawiera także charakterystykę odmian do uprawy przydomowej, nawet w najchłodniejszych rejonach Polski.

Opisy odmian zostały uszeregowane w porządku alfabetycznym bez względu na przynależność gatunkową, co zrobiłem w moich książkach po raz pierwszy. Uparcie stosowany podział na mieszańce i „vinifery" jest bowiem sztuczny i niepotrzebny. Najnowsze mieszańce złożone umożliwiają uzyskanie bardzo dobrej jakości wina i są chętnie sadzone w wielu krajach europejskich. Sytuację tę będzie w przyszłości utrwalał kierunek ekologiczny w uprawach rolniczych.

Publikacja nie ma ambicji naukowej ampelografii, jest raczej książką we współczesnym „obrazkowym" stylu - zgodnie z zasadą „dużo oglądania, mniej czytania". Rozdziały wstępne opracowali na moją prośbę Wojciech Bosak i Agnieszka Zamojska.

Roman Myśliwiec

  • Autorzy: Roman Myśliwiec, Agnieszka Zamojska, Wojciech Bosak
  • Format: 23.0x29.0cm
  • Objętość: 276
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2023
  • Wydawca: Fundacja Galicja Vitis

Od autora

HISTORIA WINEM PISANA Agnieszka Zamojska

POCHODZENIE, SYSTEMATYKA I UDOMOWIENIE WINOROŚLI Wojciech Bosak

REJONIZACJA ODMIAN WINOROŚLI W POLSCE Wojciech Bosak

ODMIANY NA WINA BIAŁE

ODMIANY NA WINA CZERWONE

ODMIANY DESEROWE I DEKORACYJNE