• Kategorie
  • Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami

50.00 -10% 45.00
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
50
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 2-5 dni roboczych
Cena przesyłki 12
Paczkomaty InPost 12
InPost Kurier 14
Poczta Polska 19
Kurier DHL 19
Dostępność 5 szt.
ISBN 8309018266

Autor: Marek Jerzy Rok wydania: 2006 Liczba stron: 336 Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 205 mm ISBN: 83-09-01826-6

Można się z niej dowiedzieć, między innymi, o wprowadzanych technologiach, obniżających wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i gatunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróźki, molucelle.

Rośliny ozdobne są najbardziej dynamicznie rozwijającym się dzia­łem ogrodnictwa i całego rolnictwa w Polsce. Kwiaciarze gospodarują obecnie na powierzchni nieprzekraczającej 0,05% uprawianych gruntów, ale zbierają plony wartości 20% całej krajowej produkcji roślinnej. Pro­dukcja kwiaciarska pod osłonami zajmuje powierzchnię 850 ha, co daje nam siódmą pozycję wśród państw Unii Europejskiej. W szklarniach i tunelach foliowych dominują uprawy na kwiat cięty (65%). Pierwsze miejsce zajmują róże, następnie chryzantemy, gerbery, tulipany, anturium, frezje, goździki i lilie.

Rocznie produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych, może nawet nieco więcej, ale to nie pokrywa w pełni naszych potrzeb rynkowych. Jeszcze sporo kwiatów importujemy, głównie z Holandii (około 150 mi­lionów), m.in. róże, chryzantemy, goździki i storczyki.

Ostatnio jednak produkcja kwiatów wyraźnie w Polsce wzrasta, a import maleje. Wprowadzamy nowe technologie obniżające wysokie koszty produkcji oraz nowe rodzaje i gatunki roślin ozdobnych upra­wianych na kwiat cięty: czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróżki i molucelle.

W tym roku mija 21 lat od ukazania się w księgarniach pracy zbio­rowej pt. „Kwiaty cięte uprawiane pod szkłem i folią", wydanej w War­szawie przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Nakład książki był bardzo duży - 100 000 egzemplarzy. Szybko jednak został wyczer­pany i sześć lat później trzeba było powiększyć nakład o 20 000 egzem­plarzy drugiego wydania.

Dzisiaj oddajemy w ręce czytelników książkę o nieco innym tytu­le, ale o bardzo zbliżonym charakterze „Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami", napisaną przez pracowników naukowych Katedry Roślin Ozdobnych i Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Po­znaniu.

Myślę, że książka ta znajdzie życzliwych odbiorców w gronie żąd­nych wiedzy studentów wydziałów ogrodniczych oraz ciekawych nowości naukowych producentów roślin ozdobnych.