• Kategorie
  • Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata

29.42
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 2-5 dni roboczych
Cena przesyłki 12
Paczkomaty InPost 12
InPost Kurier 14
Kurier DHL 19.7
Dostępność 3 szt.
ISBN 978-83-277-1984-3

Twarzą w twarz z wszechogarniającą ciszą, lodem i surowym klimatem

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w nich siła. Jak wyglądała ich droga do krainy śniegu i gór lodowych? I za co pokochały białą pustynię, w której noc polarna trwa kilka miesięcy, a mróz wdziera się pod każdą warstwę ubrania?

Joanna Pociask-Karteczka otarła się o śmierć, gdy podczas jednej z wypraw doszło do awarii łodzi na środku lodowatego fiordu - potem stanęła oko w oko z niedźwiedziem polarnym.

Maria Agata Olech uratowała stację przed likwidacją, choć wcześniej przez lata starała się o zgodę na udział w wyprawie. Przeszkodą była bowiem... jej płeć.

Wiesława Ewa Krawczyk usłyszała od przełożonego, że kobiety tylko piją kawę i malują paznokcie, a w filmie dokumentalnym o Spitsbergenie została Wiesławem.

Badaczki, podróżniczki, żony, córki, siostry, poszukiwaczki. To one opowiedzą o jednej z najbardziej ekstremalnych przygód życia.

Dobrze, że powstała ta książka. "Polarniczki" to dowód odporności i siły woli. Historia kobiet, które dotarły na krańce świata, pokazuje ich moc, determinację i fakt, że niemożliwe dla nich nie istnieje, a także udowadnia, że to najpierw głowa dochodzi na bieguny, a nie nogi.

Marek Kamiński, zdobywca biegunów, założyciel Marek Kamiński Academy

Nie wiem, czy koledzy polarnicy się ucieszą, ale wiem, że po lekturze tej książki wcześniej czy później pojawię się na „Arctowskim" lub w Hornsundzie. I to być może na zimowaniu!

Monika Witkowska, podróżniczka, himalaistka, żeglarka

Dziś zimowanie kobiet w rejonach polarnych nikogo nie dziwi, ale warto dowiedzieć się, jak musiały walczyć, by nie zostało to uznawane za ekstrawagancję. Ta książka ocala historie odważnych pionierek i badaczek - „lodołamaczek" - które, biorąc udział w wyprawach, wchodziły na tereny zarezerwowane dla mężczyzn. Udowodniły, że miejsce kobiet jest również w Arktyce i Antarktyce.

Anna Kamińska, biografka, autorka książek o polskich himalaistkach

Kiedy mężczyźni pisali historię wielkich odkryć, kobiety spychano na margines, a te odważniejsze wyzywano od wariatek. Dagmara Bożek wydobywa na światło dzienne losy i doświadczenia polarniczek, które nie bały się marzyć. Ich historie przypominają o tym, że kobiety robiły, robią i z jeszcze większym rozmachem będą robić rzeczy ważne i wielkie, także na lodowych krańcach świata.

Dariusz Jaroń, dziennikarz, autor książek o himalaistach

Dagmara Bożek - ur. w 1986 roku w Krakowie. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, z wykształcenia tłumaczka języka rosyjskiego. Uczestniczka 35. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Promuje wiedzę o obszarach polarnych, bada historię polskiej polarystyki. Autorka książek Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna i Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze, za którą w 2020 roku otrzymała Nagrodę Magellana w kategorii biografia.

Autor:
Dagmara Bożek
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania:
2021
Format:
14,2x20,2
Data wydania:
2021-11-05
Status:
JEST
Wydawca:
MANDO
Stron:
304
Wydanie:
1