• Kategorie
  • Trzymaj się z dala, kochanie. Opowieść o miłości w Afryce Wschodniej

40.58
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 2-5 dni roboczych
Cena przesyłki 12
Paczkomaty InPost 12
InPost Kurier 14
Kurier DHL 19
Dostępność 21 szt.
ISBN 978-83-8135-383-0

Na kontynencie „kilkudziesięciu milionerów i kilkuset milionów żebraków" ze szczelin spalonej słońcem ziemi wyziera miłość.

Czy w środowisku, gdzie dostęp do wody i jedzenia jest niepewny, gdzie trwają krwawe rządy, można wieść szczęśliwe życie, kochać i być kochanym?

Konrad Piskała przemierza wschodnią Afrykę - Erytreę, Etiopię, Kenię, Ugandę i Tanzanię - i zadaje poznanym ludziom to jedno pytanie. Z opowieści o próbach wyrwania się z piekła postkolonialnej biedy, z historii ofiar handlu ludźmi wyłania się surowy obraz współczesnej Afryki. Pojawiają się jednak także czułość i nadzieja: w dramatycznych próbach powrotu do domu i bliskich, legendach o owocach drzew, które opiekują się duszami ludzi tracących rozum, czy historiach osób i organizacji niosących pomoc.

W świecie tak różnym od naszego jedno uczucie okazuje się być takie samo: miłość.

„- Czym dla El Molo jest miłość?

- Miłość? - powtarza i zastanawia się. Może nie rozumie, a może się dziwi, że pytam go o tak błahe rzeczy. - Miłość to dzieci i wtedy, gdy opiekujesz się swoją kobietą, kiedy jest w ciąży albo kiedy jest chora - wylicza. [...] Miłość jest wtedy, kiedy dbacie o siebie nawzajem. Zobacz, ja już nie łowię ryb. Jestem schorowany, a ona jest obok mnie".

 

Konrad, pytając o miłość, oddaje głos ofiarom handlu ludźmi, prześladowanym przedstawicielom społeczności LGBT czy mieszkańcom slumsów w Nairobi. Takiej książki nie da się napisać na podstawie kilku podróży - potrzebne są długie lata doświadczeń i wiele prawdziwych relacji. Niewielu reporterów zna i, co najważniejsze, czuje Afrykę tak jak Konrad Piskała. Świetna książka.

Bartek Sabela, reporter, fotograf, autor „Wszystkich ziaren piasku"

 

Kwintesencją Afryki są ludzie i Konrad Piskała rozumie to jak nikt inny. Czekałam na książkę, która pozwoli poczuć Czarny Ląd takim, jakim naprawdę jest - pełnym bólu, tęsknoty, ale i miłości. Piskała to Tiziano Terzani naszych czasów. Jednak jeszcze bardziej czuły, jeszcze wrażliwszy.

Marzena Figiel-Strzała, reporterka, autorka cyklu reportaży „Dzieci Świata"

 

„To miłość. Nie można się wtrącać" - mówi jeden z bohaterów reportażu.

Autor tej książki prowadzi nas po Afryce ścieżkami do miejsc, gdzie kostka mydła jest talizmanem, w owocach drzew kiełbasianych mieszkają dusze ludzi szalonych, a snów strzegą pod Krzyżem Południa jasne psy. Ale najważniejsze są bolesne opowieści o miłości. Czytając je, czułam wdzięczność, że Konrad Piskała jednak się wtrącił.

Joanna Kos-Krauze - reżyserka, scenarzystka, współtwórczyni filmu „Ptaki śpiewają w Kigali"

Autor:
Konrad Piskała
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania:
2024
Format:
13,7x20,5
Data wydania:
2024-04-24
Status:
JEST
Wydawca:
Szczeliny
Stron:
344
Wydanie:
1