W bogato ilustrowanym podręczniku omówiono zagadnienia z zakresu organizacji i nadzorowania obsługi pojazdów samochodowych. Przedstawiono w nim organizację przedsiębiorstwa samochodowego i procesu obsługowo-naprawczego, sposoby gospodarowania częściami zamiennymi, materiałami eksploatacyjnymi i akcesoriami, zasady recyklingu i postępowania z odpadami użytkowymi, elementy wyposażenia serwisu, systemy zarządzania jakością w przedsiębiorstwie samochodowym, metody analizy pracy serwisu oraz podstawy posługiwania się dokumentacją serwisową. Materiał nauczania uzupełniono praktycznymi przykładami oraz opisami przykładowych programów komputerowych stosowanych w przedsiębiorstwach samochodowych. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania i ćwiczenia kontrolne, umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Podręcznik przystosowano do wykorzystania przez kolejne roczniki uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Wchodzi on w skład zestawu podręczników przygotowywanego przez WKŁ zgodnie z nową podstawą programową kształcenia w zawodach (z 2012 roku).
Odbiorcy: uczniowie techników samochodowych kształcący się w zawodzie technika pojazdów samochodowych (311513) i zdobywający kwalifikację M.42 Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych, jak również osoby zdobywające tę kwalifikację w ramach kształcenia indywidualnego i zajmujące się praktyczną działalnością w zakresie obsługi pojazdów samochodowych.
Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 20/2016.
Podręcznik może być wykorzystywany do kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego zgodnie z podstawą programową 2017 w zakresie kwalifikacji MG.43 oraz zgodnie z podstawą programową 2019 w zakresie kwalifikacji MOT.06.