• Kategorie
  • Pomiędzy wolnością a wygodą Singiel

69.86
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 2-5 dni roboczych
Cena przesyłki 12
Paczkomaty InPost 12
InPost Kurier 14
Kurier DHL 19.7
Dostępność 6 szt.
ISBN 978-83-8175-337-1

MONOGRAFIA NAUKOWA

Od ponad 30 lat otwarte oprogramowanie - udostępniane wraz z kodem źródłowym na licencjach, które umożliwiają jego dowolną modyfikację - rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie jest ono masowo wykorzystywane zarówno w firmach informatycznych, jak i w transformującej się gospodarce. W niektórych segmentach rynku, takich jak serwery WWW, dominuje nad oprogramowaniem zamkniętym. Jednak procesy i motywy upowszechnienia się modelu otwartego oprogramowania i spadku znaczenia oprogramowania własnościowego pozostają słabo zbadane. Z tego względu monografia Pomiędzy wolnością a wygodą autorstwa dr. Mikołaja Rogińskiego zasługuje na szczególną uwagę.

W książce przeanalizowano temat wykorzystywania i dyfuzji w przedsiębiorstwach informatycznych otwartego oprogramowania oraz szczegółowo opisano jego historię. Autor przeprowadził badanie jakościowe w niewielkich firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Jest to ciekawa perspektywa, ponieważ stosunkowo rzadko wykorzystywana w opisie zagadnień z dziedziny informatyki.

Celem badania była odpowiedź na pytania:

1. Jakie czynniki wpływają na wykorzystanie wolnego i otwartego oprogramowania w przedsiębiorstwach informatycznych?

2. Jak wygląda proces dyfuzji wolnego i otwartego oprogramowania w przedsiębiorstwach?

Zastosowane podejście badawcze łączące ugruntowaną teorię z etnografią daje czytelnikowi możliwość poznania opisywanych zjawisk z punktu widzenia firm informatycznych. Dzięki lekturze tej książki czytelnik dowie się, w jaki sposób zrodziła się idea otwartego oprogramowania i jak wyglądała jego ewolucja. Pozna również mechanizmy rozprzestrzeniania się nowych pomysłów i rozwiązań technicznych w organizacjach.

Monografia zawiera całościową analizę złożonego zagadnienia dyfuzji otwartego oprogramowania w firmach informatycznych. Przeprowadzone przez autora badania dają bardzo ciekawy wgląd w realne mechanizmy decyzyjne podejmowane przy stosowaniu oprogramowania otwartego w firmach, daleki od inżynierskiego i naukowego idealizmu często spotykanego w naukach technicznych. Ustalenia zawarte w rozprawie mogą stanowić przyczynek do dalszych badań w poszczególnych zarysowanych w niej obszarach (np. postrzeganie jakości, wpływ modelu biznesowego na decyzje o wykorzystaniu otwartego oprogramowania, motywy i sposób wyboru rozwiązań, architektury systemów vs. dyfuzja otwartego oprogramowania). Książka wypełnia istotną lukę istniejącą w polskiej literaturze i zajmuje się zagadnieniem ważnym z punktu widzenia teorii i praktyki rozpowszechniania otwartego oprogramowania.

- z recenzji dr. hab. inż. Andrzeja Zalewskiego, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, PW

Mikołaj Rogiński - adiunkt w Katedrze Zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół firm i projektów IT oraz wykorzystania rozwiązań informatycznych w zarządzaniu. Prowadził badania dotyczące Wikipedii i otwartego oprogramowania. Interesuje się również organizacjami tworzącymi tzw. otwartą wiedzę (np. Wikipedia, OpenStreetMap), a także nowymi technologiami, ścieżkami ich rozwoju oraz sposobem ich oddziaływania na organizacje i społeczeństwo. Doświadczenie zdobywał w administracji publicznej, gdzie zajmował się m.in. tworzeniem analiz na potrzeby legislacji. Realizował także projekty doradcze i analityczne poza sektorem publicznym.

Autor:
Mikołaj Rogiński
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
Rok wydania:
2021
Format:
16,5x23,5
Data wydania:
2022-01-24
Status:
JEST
Wydawca:
Poltext
Stron:
236
Wydanie:
1