• Kategorie
  • Zdrowy ogród - wolny od chemii

42.00 -5% 40.00
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
42
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 2-5 dni roboczych
Cena przesyłki 12
Paczkomaty InPost 12
InPost Kurier 14
Kurier DHL 19.7
Dostępność 3 szt.
ISBN 9788366457065

Książka składa się z 10 rozdziałów. Dowiesz się z nich, jak zaaranżować naturalny ogród, czyli ogród bez chemii, w którym rosną zdrowe rośliny. Nauczysz się je pielęgnować, rozpoznawać szkody i oznaki chorób oraz oce­niać, kiedy i jak interweniować, a co można tolerować. Dzięki tej książce poznasz sprzymierzeńców ogrodnika (zwierzęta i rośliny pomocnicze) oraz sprawdzone metody i przepisy na naturalne środki ochrony roślin, by móc stworzyć ekologiczną aptekę dla ogrodu. Nauczysz się współpracować z naturą, by w pełni korzystać z jej potencjału.

“Zdrowy ogród – wolny od chemii” to tytuł dla właścicieli przydomowych ogródków, którzy chcą żyć eko. Ponieważ różne kierunki rolnictwa ekologicznego bardzo silnie rozwinęły się na Zachodzie, tam szukaliśmy inspiracji. Z czasem trafiliśmy na Brigitte Goss, doradczynię, autorkę bestsellerów ogrodniczych i gwiazdę niemieckiej telewizji. Jej książka na tyle nam się spodobała, że postanowiliśmy nie wyważać otwartych drzwi – zamiast wzorować się na dobrym wydaniu, skorzystać z niego, czyli go przetłumaczyć. Następnie książkę poddaliśmy opracowaniu merytorycznemu – porady, wnioski, opisy, a nawet zdjęcia należało dostosować do warunków panujących w Polsce. To zadanie wziął na siebie prof. dr hab. Augustyn Mika, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach, autor wielu książek i artykułów o tematyce ogrodniczej.

 

  • Autor: Brigitte Goss
  • Rok wydania: 2020
  • Liczba stron : 136
  • Oprawa: miękka, 
  • Wymiary: 165 x 235 mm

W STRONĘ CZYSTEJ NATURY

Mój zdziczały sad sama stopniowo przekształcałam w przydomowy ogród warzywny. Dziś jest żywym dowodem na to, że zdrowy ogród można osiągnąć, stosując wyłącznie naturalne metody ochrony i pielęgnacji roślin.

NATURALNIE ZAPOBIEGAĆ, ZAMIAST STOSOWAĆ CHEMIĘ

Jeśli ogród ma być wolny od chemii, trzeba pamiętać o kilku zasadach: chorób i szkodników często można uniknąć, jeśli na każdą roślinę patrzy się przez pryzmat jej potrzeb. Bo z roślinami jest trochę tak, jak z ludzkim systemem zdrowotnym - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak mądrze dbać o rośliny?

NA TROPACH SZKODY

My, ogrodnicy, powinniśmy troszczyć się przede wszystkim o te rośliny, które nie rosną prawidłowo i źle wyglądają. Liście powinny być soczyście zielone. Jeśli stają się żółte albo nawet brązowe, oznacza to że roślinie brakuje warunków do wzrostu i rozwoju. Co może być tego przyczyną?

WEZWANIE DO TOLERANCJI: SZKODY, Z KTÓRYMI POWINNIŚMY ŻYĆ

Ogród o dorodnych owocach, obfitych kwiatostanach i zdrowych  warzywach - każdy o tym marzy. Niestety wielu ogrodników zbyt szybko sięga po środki chemiczne. Sztuka polega zaś na tym aby w razie szkód umieć ocenić, kiedy trzeba interweniować, a co można tolerować.

CO WYRZĄDZA SZKODY W OGRODZIE

Na pierwszy rzut oka większość ogrodów wygląda jak raj. Kto ma taki ogród, wie, ile wymaga on pracy i trudu, bo uroda i zdrowie mają swoich naturalnych wrogów - rośliny mogą, paść ofiarą, chorób albo zostać pożarte przez zwierzęta: ślimaki czy myszy. Na dworze sporo się dzieje.

MIĘDZY MŁOTEM A KOWADŁEM: UCIĄŻLIWE ISTOTY, KTÓRE ALBO NISZCZĄ I PRZESZKADZAJĄ, ALBO PRZYNOSZĄ KORZYŚCI

Mrówki, osy, krety, koty, ptaki przydają, się w ogrodzie, ale bywają, też dokuczliwe. Na szczęście istnieją, sposoby, by się z nimi uporać. Z chwastami także można sobie poradzić, i to bez użycia chemii. Trzeba jednak najpierw wiedzieć, że mają różne strategie rozmnażania się i rozprzestrzeniania.

ROŚLINY PRZECIWKO SZKODNIKOM

Wiele roślin zawiera naturalne przeciwciała, które można wykorzystać w przypadku roślin chorowitych lub zagrożonych. Ich działania przeważnie nie można nawet porównać ze środkami chemicznej ochrony roślin. Dlaczego? Bo korzystanie z gnojówek, wyciągów i wywarów niesłychanie wzmacnia rośliny, nawet jeśli trzeba wielokrotnie korzystać z tych roztworów, aby osiągnąć dobre wyniki.

DOMOWA APTEKA DLA OGRODU: DO WYKONANIA SAMODZIELNIE Z DARÓW NATURY

Ogrodnicy bardzo lubią wymieniać się przepisami i poradami. W tym rozdziale zebrałam niektóre. Wszystkich receptur dotyczy jednak pewna prawda - są jedynie propozycją (także w kwestii dotyczącej ilości); bardzo wiele zależy od doświadczenia, skutek nie jest gwarantowany. Wszystko można, nic nie trzeba. Tak właśnie jest w naturze. Ale eksperymentować warto!

NATURALNA OCHRONA ROŚLIN: MYŚLI, FAKTY I PRZEPISY

W zdrowym ogrodzie panuje coś w rodzaju równowagi. Wszędzie tam, gdzie rośliny żyją w obcym dla siebie miejscu, gdzie są osłabione, powstają zarodek choroby i szkody. I nawet jeśli wkroczymy do akcji z samodzielnie wykonanymi naturalnymi środkami, i tak stanie się w ogrodzie więcej niż tylko zniknięcie szkodników. Wprowadzimy w ekosystem truciznę. Nierozsądne opryskiwanie nie jest więc czymś właściwym dla naturalnego ogrodu. Są rzeczy, o których musimy wiedzieć poznaj zasady i przepisy.

BIO NA ZAMÓWIENIE: SPRZYMIERZEŃCÓW MOŻNA TEŻ KUPIĆ

Popyt na bioprodukty rośnie, ponieważ coraz więcej ogrodników stwierdza, że ich pomoc w przydomowym ogrodzie i małym ogrodzie zimowym bardzo się opłaca. Ale sprzymierzeńców nie znajdziesz na regałach specjalistycznych supermarketów. Tych naturalnych pomocników można zamówić wprost u producenta. Zanim jednak to zrobisz, pozwól, aby doradzili ci fachowcy.

TABELE OGRODNIKA

Praca w ogrodzie wymaga troski, systematyczności, przewidywania oraz działania w odpowiednim czasie. Dlatego warto mieć roczny plan zajęć ogrodnika oraz dwie ściągawki ( o naturalnych sprzymierzeńcach i roślinach pomocnych), by wiedzieć, kto i co przyda się w ogrodzie.