- Kategorie
-
Odmianoznawstwo i ocena odmian
Wpisz swój e-mail |
Wysyłka w ciągu | 2-5 dni roboczych |
Cena przesyłki | 12 |
Dostępność | 0 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 8309018274 |
EAN | 8309018274 |
Zawarta w 7 rozdziałach i kilkunastu podrozdziałach treść określa rolę i znaczenie odmiany jako podmiotu badań, środka publikacji, przedmiotu czynności prawnych, także w kontekście efektywności postępu hodowlanego. zawarto tu szeroki przegląd metod i sposobów badania odmian najważniejszych grup roślin uprawnych, a także zasady określania i identyfikacji podstawowych cech odmian, determinujących ich właściwości, wartość użytkowa i gospodarcza.
Podano zasady rejestrowania i udzielania prawnej ochrony odmianom. Dydaktyczny charakter ma obszerny wykład o rozwoju metod hodowli odmian, o postępie biologicznym, hodowlanym i odmianowym, o metodach kwantyfikowania i wymiarze ekonomicznym postępu hodowlanego"
"...Autor prezentuje też przemyślana ocenę dokonań oraz zadań na tym polu. Ma ona specyficzna wymowę - jest czyniona niejako od środka, z pozycji pracownika najważniejszej instytucji w tym obszarze -Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin uprawnych."
Książka ta została napisana dla szerokiego kręgu odbiorców i ma służyć pomocą wszystkim osobom i podmiotom, które na co dzień lub nawet tylko okresowo mają lub będą miały do czynienia z odmianoznawstwem roślin uprawnych. Będzie ona przydatna przede wszystkim w nauczaniu odmianoznawstwa przyszłych rolników i hodowców roślin. Przedmiot ten jest ujęty w programach uczelni rolniczych, a z ważniejszymi elementami tej wiedzy są zapoznawani także uczniowie szkół rolniczych niższych szczebli. Dla tej grupy odbiorców książka jest polecana jako podręcznik omawiający problematykę odmianoznawstwa w sposób usystematyzowany i skrótowy. W znacznym stopniu ograniczy to potrzebę jej zgłębiania poprzez lekturę różnych publikacji, jakkolwiek jest to - zdaniem autora - najefektywniejszy, choć bardziej pracochłonny sposób studiowania. Z myślą głównie o uczących się rolnictwa przyjęto zasadę nawiązywania w kolejnych rozdziałach do problematyki przedstawionej wcześniej. Zgodnie ze starorzymską zasadą repetitio est mater studiorum (powtarzanie jest matkę uczenia się), ułatwi to przyswajanie najbardziej istotnej problematyki przedstawionej w książce.
Materiał zawarty w książce może być pomocny i użyteczny także dla nauczycieli akademickich i szkół rolniczych niższych szczebli, jak również dla pracowników instytutów rolniczych, doradców rolniczych, a także dla użytkowników odmian. Jej szczególnym adresatem są twórcy i hodowcy odmian roślin uprawnych, jako uczestnicy i realizatorzy ustawicznego procesu zarówno tworzenia, jak i badania odmian, a później ich introdukcji do praktyki rolniczej.
Polska Ocena Odmian po dołączeniu naszego kraju do grupy krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej stała się częścią europejskiego systemu oceny odmian. To wydarzenie o wymiarze historycznym było poprzedzone stosownymi przygotowaniami natury legislacyjnej i organizacyjnej, jakkolwiek obowiązujące w tej mierze polskie standardy były od kilkunastu lat w znacznym stopniu dostosowywane do europejskich. Ogólne zasady merytorycznej działalności polskiej Oceny Odmian nie zmienią się w związku z tym w sposób zasadniczy. Będzie ona jednak podlegać stałym korektom, wynikającym z rozwoju metod badawczych, także z powodu innego rozłożenia priorytetów (np. wzrost znaczenia badań odrębności, wyrównania i trwałości). Przystąpienie do Unii Europejskiej zmieni też część procedur rejestracji i udzielania odmianom prawnej ochrony.
Istnieje wiele przesłanek świadczących o tym, że ocena odmian roślin uprawnych może relatywnie tracić na znaczeniu (co należy ocenić krytycznie), zastępowana przez pozamerytoryczne mechanizmy wprowadzania odmian na szeroki rynek nasienny, także w wyniku procesu globalizacji. Coraz częściej wymuszają one skrócenie drogi odmiany od pola hodowcy na pole producenta,
- Autor: Ryszard Szymczyk
- Format: 17.5x24.0
- Objętość: 256
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2006
- Wydawca: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Wprowadzenie
1. Istota odmianoznawstwa
2. Odmiana
2.1. Podstawowe pojęcia i definicje
2.2. Definicje szczegółowe odmian
2.3. Potoczne określenia odmian uprawnych
2.4. Nadawanie nazw odmianom
3. Hodowla roślin i jej efektywność
3.1. Geneza, cele i rozwój hodowli roślin
3.2. Osiągnięcia tradycyjnej hodowli roślin
3.2.1. Efektywność tradycyjnej hodowli roślin
3.2.2. Szacowanie wartości postępu hodowlanego i jego wykorzystanie
3.3. Hodowla przyszłościowa
3.4. Różnorodność aspektów hodowli GMO i niebezpieczeństwo niekontrolowanego stosowania odmian transgenicznych
4. Badanie i ocena odmian
4.1. Filozofia badania i oceny odmian
4.2. Historia polskiej oceny odmian
4.3. Podstawy prawne działania
4.4. Polska Ocena Odmian, jej cele, organizacja i zadania
4.5. Kryteria i metody badania odmian
4.5.1. Badanie i ocena wartości gospodarczej odmian (WGO)
4.5.2. Badanie i ocena odrębności, wyrównania i trwałości odmian (OWT)
4.5.3. Niektóre specyficzne problemy badania i oceny odmian
5. Rejestrowanie i ochrona prawa hodowcy do odmiany
6. Zagraniczne systemy badania i oceny odmian
7. Ewolucja i przyszłość polskiej Oceny Odmian
Piśmiennictwo
Indeks rzeczowy